Fibrosigmoidoskopia
OPIS BADANIA
FSS (Fibrosigmoidoskopia) jest metodą endoskopowego badania lewej połowy jelita grubego (zwykle od odbytu do okolicy zagięcia śledzionowego okrężnicy).
W trakcie badania istnieje możliwość pobrania wycinków błony śluzowej jelita do badania histopatologicznego, wykonania polipektomii (wycięcia polipów), wykonania zabiegów z użyciem bimera argonowego oraz tamowania krwawienia.
Tuż przed badaniem w pomieszczeniu higieny osobistej (WC, bidet, umywalka, wieszak) pacjent rozbiera się (od pasa w dół) oraz zakłada jednorazowe szorty i następnie w gabinecie zabiegowym układa się w pozycji leżącej na plecach lub lewym boku.
Następnie badający wsuwa do odbytnicy pacjenta końcówkę kolonoskopu uprzednio zwilżoną żelem i stopniowo przesuwa ją wzdłuż jelita grubego.
W naszej placówce stosujemy zasadę takiego postępowania, aby badanie przebiegało w sposób nie tylko niekrępujący, ale także bez bólowy. Badanie bez znieczulenia zazwyczaj nie jest bolesne, ale na życzenie pacjenta stosujemy dożylną premedykację/znieczulenie. W czasie badania pacjent nie powinien wstrzymywać gazów.
ZGODA NA BADANIE
Prosimy o zapoznanie się z informacjami o badaniu, wypełnienie formularza Zgody oraz dostarczenie go na badanie.
PRZYGOTOWANIE
POWIKŁANIA
Możliwość wykonania pełnego badania oraz całkowite bezpieczeństwo nie mogą być zagwarantowane przez żadnego lekarza. Powikłania zdarzają się jednak niezmiernie rzadko, a należą do nich: przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego (0,14-0,18%), krwawienie (0,008%).
POSTĘPOWANIE PO BADANIU
W przypadku znieczulenia dożylnego, po badaniu nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych oraz obsługiwać maszyn precyzyjnych.
O czasie rozpoczęcia spożywania jedzenia po badaniu decyduje lekarz.
Proszę poinformować swojego lekarza lub pielęgniarkę, jeżeli w ciągu kilku godzin po zabiegu odczulibyście Państwo silne bóle jamy brzusznej, bądź inne niepokojące objawy.

- Na badanie należy wziąć całą dokumentację medyczną.
- Fakt nosicielstwa chorób wirusowych (np. WZW C, HIV) należy zgłosić podczas rejestracji na badanie.
- Osoby przyjmujące przewlekle stosowane leki powinny przyjąć je co najmniej 1 godzinę przed lub po spożyciu środka przeczyszczającego. W dniu badania należy przyjąć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody niegazowanej.
- Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.
-
Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (np. acenocumarol, aspiryna, acard) powinny zaprzestać przyjmowania leków
na 7 dni przed badaniem lub zmodyfikować ich dawkowanie po konsultacji z lekarzem zlecającym te leki . - Na 7 dni przed należy odstawić preparaty żelaza.
- Po badaniu obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdów przez minimum 10 godzin.