Gastroskopia
OPIS BADANIA
Gastroskopia jest najbardziej skutecznym badaniem oceniającym górny odcinek przewodu pokarmowego (przełyk, żołądek, dwunastnica).
Dodatkowo w razie potrzeby istnieje możliwość pobrania materiału do badania histopatologicznego lub do oceny obecności bakterii Helicobacter pylori za pomocą testu ureazowego. Na życzenie pacjentów badanie możemy wykonać w znieczuleniu dożylnym.
Badanie jest przeprowadzane w pozycji leżącej na lewym boku. Wcześniej należy usunąć ruchome protezy zębowe.
Po miejscowym znieczuleniu gardła za pomocą lignocainy w aerozolu lekarz zakłada między szczęki pacjenta plastikowy ustnik.
Następnie wprowadza do jamy ustnej i gardła giętki instrument o średnicy około 10 mm prosząc jednocześnie o wykonanie ruchu połykowego.
Sam moment połykania może być nieprzyjemny. Oglądanie wnętrza przewodu pokarmowego trwa zwykle kilka minut, jest zupełnie niebolesne i tylko w niewielkim stopniu nieprzyjemne.
ZGODA NA BADANIE
Prosimy o zapoznanie się z informacjami o badaniu, wypełnienie formularza Zgody oraz dostarczenie go na badanie.
PRZYGOTOWANIE
Dzień przed zabiegiem najlepiej nie jeść owoców drobnopestkowych oraz maku.
Do 7 godzin przed badaniem nie należy spożywać posiłków, a do 5 godzin przed badaniem nie można pić.
Na 2 tygodnie przed badaniem należy odstawić leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP), np. omeprazol, pantoprazol.
Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (np. acenocumarol, aspiryna, acard) powinny zaprzestać przyjmowania leków na 3-7 dni przed badaniem lub zmodyfikować ich dawkowanie po konsultacji z lekarzem zlecającym te leki.
POWIKŁANIA
Powikłania gastroskopii mają miejsce niezwykle rzadko, aczkolwiek są możliwe. Przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego (nie przekracza 0,05% badań).
POSTĘPOWANIE PO BADANIU
Z powodu miejscowego znieczulenia gardła nie wolno przez ok. 15 min. po badaniu nic jeść ani pić, aby uniknąć zadławienia. Po gastroskopii połączonej z zabiegiem np. pobrania wycinków czas pozostawania na czczo będzie odpowiednio dłuższy, o czym poinformuje lekarz po badaniu.
Proszę poinformować swojego lekarza lub pielęgniarkę, jeżeli w ciągu kilku godzin po zabiegu odczulibyście Państwo silne bóle jamy brzusznej, bądź zaobserwowalibyście czarny stolec.

- Na badanie należy wziąć całą dokumentację medyczną.
- Fakt nosicielstwa chorób wirusowych (np. WZW C, HIV) należy zgłosić podczas rejestracji na badanie.
- Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.
- Po badaniu przeprowadzanym w znieczuleniu ogólnym obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdów przez minimum 10 godzin.