Fiberosigmoidoskopia
OPIS BADANIA
Fiberosigmoidoskopia (FSS) jest metodą endoskopowego badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego (jelita grubego).
Tuż przed badaniem w pomieszczeniu higieny osobistej (WC, bidet, umywalka) pacjent rozbiera się (od pasa w dół) oraz zakłada jednorazowe szorty i następnie w gabinecie zabiegowym układa się na lewym boku (często w trakcie badania pacjent musi położyć się na plecach).
W dalszej kolejności, badający wsuwa do odbytnicy pacjenta końcówkę kolonoskopu uprzednio zwilżoną żelem i stopniowo przesuwa ją wzdłuż jelita grubego.
Staramy się, aby badanie przebiegało w sposób niekrępujący i niebolesny. Zwykle stosujemy analgosedację dożylną (leki o działaniu uspokajającym i przeciwbólowym) – nie jest to równoznaczne ze znieczuleniem ogólnym (narkozą), czyli całkowitą eliminacją świadomości i bólu. Płytka sedacja uspokaja i spowalnia reakcje na bodźce. Zdarza się, że niektórzy pacjenci przysypiają, ale bardzo łatwo się wybudzają. Pacjent może zatem być świadomy i odczuwać mierny dyskomfort w czasie badania.
W trakcie badania istnieje możliwość pobrania wycinków błony śluzowej jelita do badania histopatologicznego, wykonania polipektomii (wycięcia polipów), wykonania zabiegów z użyciem bimera argonowego oraz tamowania krwawienia. Nie wszystkie zmiany są możliwe do usunięcia w warunkach ambulatoryjnych – mają na to wpływ m.in. rodzaj, wielkość i umiejscowienie zmiany.
PRZYGOTOWANIE
Przygotowanie do badania ma na celu całkowite usunięcie z jelita grubego mas kałowych, które przesłaniają błonę śluzową jelita.
I. SPOSÓB - preparat EZICLEN
II. SPOSÓB - preparat FORTRANS
III. SPOSÓB - preparat CLENSIA
ZGODA NA BADANIE
Prosimy o zapoznanie się z informacjami o badaniu, wypełnienie formularza Zgody oraz dostarczenie go na badanie.
POSTĘPOWANIE PO BADANIU
Ze względu na zastosowaną analgosedację przez 10 godzin po badaniu nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać maszyn precyzyjnych ani podejmować ważnych życiowo decyzji. Sugerujemy, aby przy omówieniu wyniku badania uczestniczyła osoba bliska.
O czasie rozpoczęcia spożywania jedzenia po badaniu decyduje lekarz. Po badaniu nie zaleca się spożywania ciężkostrawnych pokarmów i alkoholu.
Przez kilka godzin po badaniu mogą utrzymywać się lekki ból brzucha, wzdęcie i nadmierne oddawanie gazów (można zażyć lek rozkurczowy). Proszę poinformować lekarza, jeżeli w ciągu kilku godzin po zabiegu odczulibyście Państwo bardzo silny ból jamy brzusznej lub inne niepokojące objawy (np. krwawienie z odbytu, gorączka).
POWIKŁANIA
Możliwość wykonania pełnej fiberosigmoidoskopii oraz całkowite bezpieczeństwo nie mogą być zagwarantowane przez żadnego lekarza. Powikłania zdarzają się jednak niezmiernie rzadko, a należą do nich: przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego (0,14-0,18%), krwawienie (0,008%).
• Na badanie należy wziąć całą dokumentację medyczną (przede wszystkim opisy poprzednio wykonanych badań endoskopowych, USG jamy brzusznej, badania laboratoryjne).
• Fakt nosicielstwa chorób wirusowych (np. WZW C, HIV) należy zgłosić podczas rejestracji na badanie.
• Osoby przyjmujące przewlekle stosowane leki (np. na nadciśnienie, tarczycę) powinny przyjąć je co najmniej 1 godzinę przed lub po spożyciu środka przeczyszczającego. W dniu badania należy przyjąć poranną dawkę leku popijając niewielką ilością wody niegazowanej.
• Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi muszą skonsultować się z lekarzem prowadzącym (lekarz rodzinny, kardiolog, chirurg naczyniowy) celem ustalenia czasu odstawienia leku przed badaniem. Nie ma konieczności odstawiania leków przeciwpłytkowych (kwas acetylosalicylowy, np. Acard, Polocard.
• Preparaty żelaza należy odstawić 7 dni przed badaniem.
• Kobiety ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.
• Po badaniu obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdów przez minimum 10 godzin.
• Sugerujemy, aby na badanie zgłosić się z osobą towarzyszącą, która będzie uczestniczyła w omówieniu badania.